İkinci Hayat

Chatroomun mavi ışığı yüzünü şeffaflaştırıyor, soluk bir naylonla kaplanmış gibi. HTMI kablolarına dolanmış bir çocuk odanın ortasında oturuyor. Küçük lacivert mouseun üstünde tırtıl gibi hareket eden işaret parmağı ve bilgisayarının fanından gelen endüstriyel ses dışında evde bu saatte çıt çıkmıyor, saat gecenin üçü. Etraf, çocuğun odasının teknokolor LED’leri dışında karanlık.

Birkaç saat sonra giyinip kahvaltısını edecek ve ahşap sıralarda uyumaya okula gidecek. Ama ondan önce önemli işleri var. Burası, gün ağarıp çocuk mavi polo okul formasıyla caddenin karşısındaki ortaokuluna gitmediği zamanlarda onun krallığı, burada her şey mümkün. Burada hiçbir yetişkin ona söz geçiremez.

Çilekli hüptirik coşkuyla emiliyor ve onun için gece yeni başlıyor. Bir tıkla en çok kullandığı sekmelerden birincisine dalıyor. Oyunun klasik yüklenme ekranını bön bön izledikten sonra sonunda, kendini, gerçek kendini görüyor. Oyunun içinde, şık giyimli bir kar tilkisi, hepi topu beş piksel boyutunda, üstünde yazan nick ise “Maestro6375”.

Oyunun içinde hem onun gibi, dünyanın her tarafından gelen oyuncular hem de AI karakterler var. Türlü türlü hayvan-insan ve iki kategorinin dışında kalan her şey, göğüsleri fazla şişirilmiş kedi kadınlar, bilinen oyunlardan karakterler ve türlü türlü/çeşit çeşit cilt renklerinde elfler. Ortam kalabalık, ancak Maestro gözüne bir kadını kestiriyor yine de. Elinde Johnny Walker viskinin zavallı bir sembolü, pembe çöl tilkisinin yanına yaklaşıyor.

“slm.”

Pembe çöl tilkisi onu animasyon gözleriyle şöyle bir süzdükten sonra, “ii, sndn nbr?” yazan konuşma baloncuğu kafasının üstünde beliriyor. Maestro’nun tombik avuçları klavyenin üstünde damla damla terliyor.

“tnşalım mı? ;)))))))” diyor, kullanıcı adı 1DirectionZaynHarry444 olan tilki kadına. Maestro tamamen karizmatik ve doğal; oyunun içinde dünya üzerinde geçirdiği on bir yıldan beklenmeyecek bir olgunluğa sahip olabiliyor.

“olrrrrr, gle apstrarmanıma gidek” yazıyor 1DirectionZaynHarry444, chat içinde bir adres bırakarak yeni bir spawn noktasına ışınlanıyor. Maestro da peşinden.

Geldikleri yer bariz oyuna yeterince para vermemiş birinin evi. Dekorasyon adına sadece duvarda birkaç piksel bir tablo ve base renkte bir yatak var.

Üç boyutlu animasyonu laglenen kadın, Maestro’yu yatağa doğru çekiyor.

“evin gzelmiş ☺” diyor, bu noktada kibar olması gerektiğini hisseden Maestro.

“kça yşındasın??” yazıyor kadının chatboxunda, tek tıklamayla sarılma animasyonunu başlatırken.

“16,” diyerek yalan söylüyor Maestro. O sırada, on bir yaşındaki Mertcan, titreyen elleriyle chat içine bir kod giriyor. Bu kod, forumlarda geçirilen uzun saatler sonucu eline geçirebildiği, daha önce hiç deneme fırsatı bulamadığı özel bir cheat. Eğer işe yararsa… Düşünürken bile yüzü kızarıyor. Normalde sarılmak ve arka arkaya durup dans etme emotelarını oynatmaktan öteye gidemeyen oyunda karakterlerini çıplak yapacak ve her türlü seks pozisyonunu açacak bir hile elindeki. Sıradan bir çocuğun sahip olması için çok fazla sorumluluk gerektiren bir güç bu, ama Mertcan hazır, hazır artık.

Hileyi yazdığı alanla elindeki minik kâğıt parçasını tekrar tekrar kontrol ediyor, her harfin doğru olması lazım. Çöl tilkisi kadınla dans etmeden bozma arka arkaya sürtüşme animasyonu hâlâ ekranda oynarken yutkunuyor ve enter tuşuna tıklıyor.

Bir anda, arkasındaki pembe tilki de, inşaatı tamamlanmamış sanal daire de ekranı terk ediyor ve oyunun ana başlangıç noktalarından birine ışınlanan karakterini çaresizlikle izliyor Mertcan. Terli elleriyle monitörünü sallamaktan ve bütün ev ahalisini bağırışlarıyla ayağa kaldırmaktan başka elinden bir şey gelmiyor. Oyunun ona yirmi günlük chat engeli tanımladığını bildiren kesin ölüm cezası turuncu panelde parlıyor, duygusuz, sakin.